Vahşi Hayvanlara Fısıldayan Minik Kız; Tippi Degre

Üreten , kategori Doğa Tarih . Etiketler

Alternatif hayatların mümkün ve çok mutlu olabildiğini daha ufacıkken keşfeden bu şanslı çocuğa içimiz gitti ve doğa ile muhteşem bütünleşmesinden büyük ilham aldık. Sizin de içiniz açılsın diye işte en büyük minik : Tippi Degre


 

Tippi için dünyanın en kıskanılası çocukluğunu yaşamış diyebiliriz. Şu dünyada kaç kişinin en yakın arkadaşı beş tonluk bir fil olabilir ki? Öğlen sıcağında bir çita ile şekerleme yapıp, boş zamanlarda bir deve kuşunun sırtında Afrika çayırlarında gezinerek büyümek insanın hayal bile edemeyeceği kadar masalsı ve muhteşem, ve gelin görün ki gerçek!!!

Fransız vahşi doğa fotoğrafçısı olan annesi, Sylvie Robert ve babası, Alain Degré’nin fotoğraf ve film çekimi için gittiği Windhoek Namibya’da 4 Haziran 1990 yılında dünyaya gelen Tippi Benjamine Okanti Degré , ismini sıkı bir hayvan hakları savunucusu olan Amerika’lı aktris ve model Tippi Hedren’den alıyormuş. Degré ailesi on yıl boyunca 4×4’leri ve çadırlarıyla Namibya’da gezici bir yaşam sürmüşler.

Tippi çocukluğunun ilk on senesini Namibya’nın el değmemiş doğasında geçirmiş.  Fillerle, çitalarla, kaplanlarla arkadaş olmuş, oradaki doğal hayata adeta bir bukalemun gibi uyum sağlamış.

Namibya’da,  Bushmenler ve Himba kabilesi ile iç içe büyüyen Tippi, fotoğraflarda da görüldüğü gibi avcı, toplayıcı ve göçebe olan kabilelerin kültürleri ile de tanışma fırsatı bulmuş. Ailesi işe gittiği zaman gönül rahatlığıyla onu bu ilkel kabilelere bırakıyormuş. Onlarla ava gidiyor, dans ritüellerine katılıyor, hayvan kemiklerinden takı yapıyormuş.

 

Yazının tamamı:  http://b1ra.com/2017/09/05/dogal-vahsi-hayvanlara-fisildayan-minik-kiz-tippi-degre/