Yaz Ortası Meteor Yağmuru

Üreten , kategori Bilim Doğa Tarih . Etiketler

Ağustos ayı meteor yağmuru zamanı! Göktaşları her sene aynı zamanda dünyanın atmosferine giriyor. O halde gözlerinizi açık tutun ve dilek tutmayı unutmayın.

Alarm kursanız bu kadar olur: Her zaman yaz mevsiminde birçok yıldız kayıyor. Bu kayan meteorlar adlarını, gökyüzünde yakınlarından geçtikleri takımyıldızın adından alıyorlar. Yıldız kaymalarının her seneki tarihi aynı oluyor. Dünya ne zaman Güneş etrafında yörüngesini tamamlayan kuyrukluyıldız tozundan oluşan bir halkadan geçse kayan yıldızlar ortaya çıkıyor.

Ondan sonra minik toz zerreleri Dünya’nın atmosferine girip yanmaya başlıyor.Bu meteorların çapı bir milimetre ile bir santimetre arasında değişiyor. Ne kadar büyük olurlarsa gökyüzünde o kadar fazla parlıyorlar.

Kış aylarında da Dünya kuyrukluyıldız tozundan oluşan halkalardan geçiyor. O zamanlarda da yıldız kayması görme ihtimaliniz yüksek ancak en yüksek ihtimal Kasım ve Aralık aylarında oluyor.

Elbette en iyisi ılık bir yaz akşamı açık bir gökyüzünde yıldız kaymasını izlemek.O zaman bir dakika içerisinde 100 kadar kayan yıldız görebiliyor insan gökyüzünde.

Ancak şu anda Almanya’da olduğu gibi sürekli yağmur yağarsa bu kayan meteorları görme ihtimalininiz bulunmuyor. Eğer ürkmüyorsanız kışın yüksek basıncın etkisindeki günlerde unutulamaz yıldız kayması akşamları yaşayabilirsiniz. O zaman gökyüzü berrak oluyor ve hava da erken karardığı için meteor yağmurunu izlemek için mükemmel koşullar oluşmuş oluyor.

Tabii en güzeli yüksek bir dağın üzerinde gökyüzünü seyretmek olurdu.

 

kaynak: http://b1ra.com/2017/08/25/yaz-ortasi-meteor-yagmuru-zamani/